Srednje poklicno izobr.
Domov Predstavitev šole Organiziranost šole Strokovna gimnazija Srednje tehniško izobr. Srednje poklicno izobr. Poklicno-tehniško izobr. Nižje poklicno izobr. Kam potem? Dom učencev

OBLIKOVALEC KOVIN

ORODJAR

KONSTRUKCIJSKI MEHANIK

AVTOKLEPAR

STROJNI MEHANIK

INSTALATER STROJNIH INSTALACIJ

AVTOMEHANIK

FRIZER

 

SREDNJE POKLICNO IZOBRAŽEVANJE  –  STROJNIŠTVO

 

Programi srednjega poklicnega izobraževanja trajajo 3 leta. Kandidati, ki se želijo vpisati na te programe, morajo imeti uspešno zaključeno osnovno šolo. Na naši šoli izvajamo program strojništva, v katerega sodijo naslednji poklici.

1.   Oblikovalec kovin:

-          strugar: obdeluje valjaste dele na stružnici,

-          frezalec: izdeluje tridimenzionalne kovinskihe predmete.

2.   Orodjar: izdeluje, montira, vzdržuje različna orodja.

3.      Konstrukcijski mehanik: izdeluje jeklene konstrukcije (ladje, mostovi, transportne naprave, deli vozil, konstrukcije v gradbeništvu).

4.      Avtoklepar: skrbi za karoserije motornih vozil.

5.      Strojni mehanik: postavlja, nadzoruje, vzdržuje in upravlja delovne, obdelovalne in pomožne stroje.

6.      Instalater strojnih instalacij: montira, izdeluje in vzdržuje hladilne, vodovodne, ogrevalne, prezračevalne, klimatske in plinske naprave.

7.      Avtomehanik: vzdržuje motorna vozila, jih nadzoruje in popravlja.

Vpis v te programe priporočamo učencem, ki želijo postati dobri praktiki v industriji ali obrti. Poudarek je na pridobivanju strokovnih, predvsem praktičnih znanj. Vsi programi imajo v 1. letniku enak program, v ostalih letnikih pa se razlikujejo v predmetih tehnologija in praktični pouk. Ostali strokovni predmeti so še osnove strojništva in strojeslovje. Praktični pouk za 1. letnik poteka na šoli v delavnici za osnovni program, za ostale letnike pa, glede na poklic, v eni izmed šolskih delavnic in izven šole v obrtniških delavnicah ter podjetjih.

Vsi navedeni poklici zahtevajo od učencev dobro razvite ročne spretnosti, natančnost, smisel za estetiko in odgovornost.

Program učenci zaključijo z zaključnim izpitom iz slovenskega jezika in književnosti, tehnologije ter praktičnega izdelka z zagovorom. Boljši učenci imajo možnost nadaljevanja šolanja na srednjem poklicno–tehniškem izobraževanju v programu strojni tehnik, ki se prav tako izvaja na naši šoli.

 

Za vpis v programe strojništva je potrebno zdravniško spričevalo, s katerim učenec dokazuje, da ni zdravstvenih ovir za vpis v želeni program.

 

PREDMETNIK

OBLIKOVALEC KOVIN, ORODJAR, KONSTRUKCIJSKI MEHANIK, AVTOKLEPAR, STROJNI MEHANIK, INSTALATER STROJNIH INSTALACIJ, AVTOMEHANIK

 

 

PREDMET

LETNIK

1.

2.

3.

SKUPAJ

 

TED. ŠT. UR

 

 

 

 

I. SPLOŠNO-IZOBRAŽEVALNI PREDMETI

Slovenščina

3

2

3

213

Italijanščina

2

2

2

164

Tuji jezik

2

1

2

131

Matematika

3

2

3

213

Umetnost

1

-

-

33

Naravoslovje

1

-

-

33

Družboslovje

3

-

-

99

Športna vzgoja

2

1

1

115

II. STROKOVNO-TEORETIČNI PREDMETI

Osnove strojništva

5

3

2

296

Strojeslovje

2

2

4

196

Tehnologija

4

2

-

198

Izbirne strokovne vsebine

-

5

3

213

III. PRAKTIČNO USPOSABLJANJE

Praktični pouk

6

14

14

884

Prakt. izob. v del. proc. - strnjeno

38

38

38

912

Interesne dejavnosti (letno št. ur)

64

64

32

160

SKUPAJ UR TEDENSKO

34

34

34

3700

 

 

 

FRIZER

 

Frizer je tisti človek, ki zna oblikovati ženske in moške pričeske, striči in preparirati lase, svetovati pri uporabi lasnih preparatov, kot so šamponi in želeji, ki pozna tehnike svetlenja oziroma barvanja las. Program frizer traja 3 leta, dobri frizerji pa se po končani srednji šoli ob praksi, seminarjih in literaturi dodatno izobražujejo vse življenje. Za uspešno delo frizerja so potrebne posebne spretnosti rok, smisel za delo z ljudmi, biti mora urejen in marljiv, imeti mora smisel za lepoto in oblikovanje.

 

Program zagotavlja temeljna splošno-teoretična, strokovna in praktična znanja. Temeljna strokovno-teoretična znanja pridobijo učenci pri predmetih tehnologija, psihologija in ekonomika, praktična znanja pa pri praktičnem pouku v šoli in v frizerskih delavnicah. Pri predmetu tehnologija učenci spoznajo zgradbo kože in lasišča ter kemijske in fizikalne lastnosti snovi, ki jih uporabljajo pri negi, kodranju, barvanju in svetlenju las.  Pri psihologiji učenec pridobi znanje za sprejem strank in komuniciranje z njimi, pri ekonomiki spozna izračun cene storitev in pridobi nekaj osnovnih spoznanj o poslovanju obratovalnice. Pri praktičnem pouku se učenec usposobi za striženje las, brkov, brade, osvoji faze dela pri preparaciji, svetlenju in barvanju las. Nauči se estetsko oblikovati različne pričeske za različne namene. Pridobi tudi osnovna znanja za lasničarska dela, spozna tehnike dela za lasne izdelke in maskerstvo.

 

Učenci, ki se nameravajo vpisati na program frizer, morajo predhodno opraviti zdravniški pregled, na katerem se ugotovi, ali morda ne obstajajo zdravstvene ovire za vpis na ta program. Kandidati ne smejo imeti krčnih žil, okvare hrbtenice, izrazito ploskih stopal in prirojene alergične simptomatike.

 

Program se zaključi z zaključnim izpitom iz slovenskega jezika in književnosti, tehnologije in prikaza storitve z zagovorom.

 

  

Z zaključnim oz. pomočniškim izpitom je vajenec ob koncu 3-letnega izobraževanja pripravljen za neposredni vstop v delo brez pripravništva.

  

PREDMETNIK

FRIZER

 

 

PREDMET

LETNIK

1.

2.

3.

SKUPAJ

 

TED. ŠT. UR

 

 

 

 

I. SPLOŠNO-IZOBRAŽEVALNI PREDMETI

1. Slovenski jezik in književnost

4

3

3

350

2. Italijanski jezik

2

2

2

210

3. Angleški jezik

-

-

2

70

4. Umetnost

2

-

-

70

5. Družbena znanja

4

-

-

140

6. Zdravstvena vzgoja

2

-

-

70

7. Računalništvo

-

2

-

70

8. Matematika

3

3

-

210

9. Športna vzgoja

2

2

2

210

II. STROKOVNO-TEORETIČNI PREDMETI

10. Tehnologija

5

4

4

455

11. Ekonomika

-

-

2

70

12. Psihologija

-

1

-

35

III. PRAKTIČNO USPOSABLJANJE

13. Praktični pouk

8

15

17

1400

Interesne dejavnosti (letno št. ur)

96

96

32

224

SKUPAJ UR TEDENSKO

32

32

32

3584